Za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Spadające z dachów ciężarówek śnieg i lód mogą powodować uszkodzenia innych pojazdów, a nawet doprowadzić do wypadku. Do ich usunięcia można wykorzystywać m.in. specjalne rampy czy dmuchawy. Obecnie na MOP-ach dostępnych jest 13 urządzeń do odśnieżania. Osiem z nich zostało udostępnionych kierowcom od początku tego roku. Do końca 2025 roku powstanie kolejnych 9 ramp, a ponad 50 jest w trakcie postępowań przetargowych i w przygotowaniu.
Aktualna lokalizacja dostępnych ramp w Polsce
W momencie utworzenia wpisu rampy dostępne są w następujących lokalizacjach przy drogach krajowych oraz ekspresowych:
- A1 MOP Mszana Południe w woj. śląskim,
- A1 MOP Woźniki Wschód w woj. śląskim,
- A1 MOP Woźniki Zachód w woj. śląskim (tu dostępna jest dmuchawa),
- A4 MOP Prószków w woj. opolskim,
- A4 MOP Przysiecz w woj. opolskim,
- S3 MOP Racula Zachód w woj. lubuskim,
- S7 MOP Widoma Wschód,
- S7 MOP Widoma Zachód,
- S8 MOP Guzew Południe w woj. łódzkim,
- S19 MOP Obroki Wschód w woj. lubelskim,
- S19 MOP Obroki Zachów w woj. lubelskim,
- S61 MOP Chomentowo Wschód woj. podlaskim,
- S61 MOP Chomentowo Zachód woj. podlaskim.
Rozwiązanie systemowe – będzie znacznie więcej ramp
Kwestia budowy ramp na nowo powstających MOP-ach jest już uregulowana systemowo. Od 2021 roku w każdym postępowaniu przetargowym na dzierżawę MOP-u o funkcji komercyjnej były zapisy o możliwym stworzeniu infrastruktury do odśnieżania pojazdów ciężarowych. Od 2024 roku jest to już wymóg dla każdego nowego dzierżawcy MOP-u.
Polska będzie jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie dostępne będzie kilkadziesiąt tego typu ramp. Występują one w szerszym zakresie w Niemczech, a zaledwie po kilka sztuk w Austrii w rejonach górskich, w Szwajcarii, Estonii czy Słowenii. W Polsce, tak jak i w innych krajach europejskich, będą dominowały rampy ręczne z uwagi na ich mniejszą awaryjność.
W trwających obecnie przetargach obowiązek wybudowania infrastruktury do odśnieżania pojazdów ciężarowych dotyczy 17 lokalizacji. Do końca 2026 roku infrastruktura do odśnieżania pojazdów ciężarowych rozwinie się do ponad 70 urządzeń.
Źródło i szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/gddkia/rampy-do-odsniezania-przy-drogach-krajowych–bedzie-ich-coraz-wiecej