Przejście z czasu zimowego na czas letni następuje w Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę marca. W tym roku zmiana czasu przypada w nocy 25/26 marca. Zegary przestawiamy z 02:00 na 03:00 w nocy przez co śpimy godzinę krócej. Jak to się przekłada na rejestrowanie czasu w tachografach?
Zmiana czasu w tachografach cyfrowych
W tachografach cyfrowych zmiana czasu jest wyłącznie czynnością ułatwiającą pracę kierowcy, nie wpływa natomiast na rejestrowane dane. Tachograf wszystkie dane rejestruje w czasie UTC, pomijając lokalne strefy czasowe. Dlatego w przypadku braku przestawienia czasu lokalnego w tachografie cyfrowym kierowcy, ani przedsiębiorcy nie grożą kary.
Czas pracy kierowcy jest jednak weryfikowany wg. czasu lokalnego, więc łatwiej będzie przestrzegać tych przepisów, jeśli wyświetlana na tachografie godzina będzie zgodna z rzeczywistą godziną zgodną ze strefą czasową, w której zatrudniony jest kierowca.
W tachografach cyfrowych czas lokalny (jeśli nie przestawił się automatycznie – w nowych tachografach) przestawia się w menu tachografu. Jeśli dotychczasowy czas zimowy był prawidłowy w tachografie należy przestawić czas o jedną godzinę do przodu, co będzie wymagało dwóch kliknięć, gdyż czas przestawia się w urządzeniach rejestrujących “co pół godziny”.
W przypadku tachografu VDO menu -> wpisz -> pojazd -> czas lokalny (czas lokalny oznaczony jest kropką), w tachografach Stoneridge menu -> menu ustawień -> czas lokalny.
Uwaga na naruszenia!
Zmiana czasu nie dodaje kierowcy jednej godziny odpoczynku lub przerwy ekstra! Jeśli kierowca ma zaplanowane w nocy z 25/26 marca odpoczynek 9 godzinny oznacza to, że fizycznie musi upłynąć 9 godzin odpoczynku. W tym przypadku jak kierowca rozpocznie odpoczynek o godzinie 21 w sobotę to musi odpoczywać do godziny 7 rano, a nie 6 kolejnego dnia (w przypadku konieczności odebrania odpoczynku 9 godzinnego).
Taka sama zasada ma zastosowanie do innych reguł, np. długości odpoczynków tygodniowych. Również przestawienie czasu nie może być potraktowane jako przerwa 45 minutowa w jeździe ciągłej.
Czas UTC
Tachografu cyfrowe rejestrują zdarzenia w czasie UTC. Za ustawienie czasu UTC w tachografach odpowiedzialna jest osoba wykonująca kalibrację tachografu, a w przypadku nowszych tachografów dostosowanie czasu odbywa się również automatycznie za pomocą informacji z lokalizacji GNSS.
Kierowca lub firma może jedynie dostosować czas UTC w menu tachografu o 1 minutę na tydzień, co ma na celu wyeliminowanie jedynie drobnych różnic pomiędzy różnymi tachografami w pojazdach w jednej firmie. W przypadku zauważenia, że czas UTC w tachografie różni się od aktualnego czasu UTC o więcej niż 20 minut należy udać się na ponowną kalibrację tachografu.