Od 1 stycznia 2025 roku w Danii zacznie działać nowy system opłat za przejazdy dla pojazdów o dmc powyżej 12 ton za jazdę po duńskiej sieci dróg państwowych i częściach duńskiej sieci dróg miejskich (ok. 10 900 km). Szacuje się, że obejmie to ok. 75 procent całkowitej liczby przejechanych kilometrów przez ciężarówki. Od 1 stycznia 2027 r. opłatą za korzystanie z dróg będą objęte także samochody ciężarowe o masie całkowitej 3,5 t i więcej. Od 1 stycznia 2028 r. opłata drogowa została wprowadzona na całej duńskiej sieci dróg publicznych (ok. 75 000 km)
System zastąpi dotychczasowe eurowiniety, a płatność będzie obliczana za przejechane kilometry. Stawki będą także uzależnione od klasy emisji CO2, tonażu oraz stref niskoemisyjnych. Jest to kolejny kraj, który dostosowuje się do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/362.
Sposoby płatności
Nie planuje się tworzenia fizycznych punktów sprzedaży urządzeń, a opłatę za przejazd będzie można uiścić elektronicznie na dwa sposoby:
- wykupując jednorazowy bilet na konkretną trasę (przed rozpoczęciem podróży),
- wysyłając dane z kompatybilnego urządzenia lokalizującego GNSS.
Stawki
Pełna tabela stawek dostępna jest na stronie: https://vejafgifter.dk/en/how-much-do-i-have-to-pay/
Przykładowo:
- Zestaw o DMC powyżej 32 ton, druga klasa emisji CO2 (pojazd zarejestrowany po 1 sierpnia 2019 roku, o 5 procent bardziej ekonomiczny od normy w tej klasie tonażowej):
- Strefa standardowa: 1,01 DKK = 0,58 PLN za 1 km
- Strefa niskoemisyjna: 1,52 DKK = 0,87 PLN za 1 km
- Zestaw o DMC powyżej 32 ton, pierwsza klasa emisji CO2 (czyli pojazd w mniej ekonomicznej konfiguracji lub zarejestrowany przed 1 sierpnia 2019 roku):
- Strefa standardowa: 1,10 DKK = 0,61 PLN za 1 km
- Strefa niskoemisyjna: 1,65 DKK = 0,91 PLN za 1 km
Oficjalna strona internetowa systemu KmToll: https://vejafgifter.dk/pl/
Kontrole i kary
Tablice rejestracyjne duńskich, jak i zagranicznych ciężarówek będą automatycznie odczytywane przez kamery. Tablica rejestracyjna jest porównywana z danymi płatniczymi, aby upewnić się, że ciężarówka zapłaciła za trasę za pośrednictwem satelitarnego sprzętu samochodowego (OBE/OBU) lub cyfrowego biletu KmToll.
Za brak prawidłowej opłaty drogowej, Duński Urząd Ruchu Drogowego wystawi grzywnę w wysokości 4500 DKK (ok. 2575 zł). Kara jest za 24 godziny, jeśli pojazd będzie się poruszał bez uiszczania opłat przez dłuższy czas to będzie ona zwielokrotniana.
Więcej informacji: https://40ton.net/dunskie-oplaty-dla-ciezarowek-maja-byc-tansze-nowy-cennik-w-ostatniej-chwili/