Zgodnie z wprowadzonym pakietem mobilności już w sierpniu 2023 roku mają być montowane nowe tachografy, tzw. tachografy inteligentne drugiej generacji. Do oficjalnego terminu zostało już tylko pół roku, słychać jednak coraz więcej głosów o problemach producentów tachografów. Pomimo tego wyklucza się póki co przesunięcie terminów.
Od kiedy nowe tachografy?
Harmonogram montażu nowych tachografów:
- 21 sierpnia 2023: od tego dnia obowiązkowy stanie się montaż nowych tachografów (druga generacja inteligentnych tachografów), dla nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony.
- 31 grudnia 2024: Pierwszy etap wymiany. Maksymalnie do tego dnia należy wymienić tachografy cyfrowe (czyli wszystkie sprzed czerwca 2019 roku) na inteligentne drugiej generacji w ruchu międzynarodowym.
- 19 sierpnia 2025: Drugi etap wymiany. Maksymalnie do tego dnia należy wymienić tachografy inteligentne pierwszej generacji (czyli montowane od 2019 oraz obecnie) na inteligentne drugiej generacji w ruchu międzynarodowym.
- 1 czerwca 2026: Tachografy staną się obowiązkowe dla samochodów o DMC od 2,5 tony, w transporcie międzynarodowym. Również i tutaj będą to tachografy inteligentne drugiej generacji.
Jak wynika z harmonogramu przewoźnicy wykonujący transport międzynarodowy będą musieli w najbliższych 2 latach zaplanować wymianę tachografów w swojej flocie, jeśli nadal będą chcieli wykonywać transport obecnymi pojazdami. Nawet odbierając obecnie nową ciężarówkę zamontowany w niej będzie tachograf inteligentny pierwszej generacji, a więc jeśli ten pojazd będzie używany w ruchu międzynarodowym to do sierpnia 2025 roku trzeba będzie w nim wymienić tachograf na nowszy. Wymiana tachografu w pojedynczym pojeździe będzie kosztować co najmniej kilka tysięcy złotych. Nowe tachografy będą się także prawdopodobnie wiązały z aktualizacją urządzeń i systemów do pobierania danych.
Jakie funkcje będą posiadać nowe tachografy?
Nowe tachografy mają być wyposażone w szereg nowych funkcji, najważniejsze z nich to:
- automatyczna rejestracja przekroczeń granic w UE na podstawie lokalizacji GNSS, bez konieczności zatrzymywania się
- funkcje rejestracji miejsc załadunku i rozładunku (wybierane z menu tachografu)
- uwierzytelnienie sygnału lokalizacji GNSS (OSNMA)
- zwiększona ilość informacji odczytywanych zdalnie przez inspektorów (DSRC) o bieżące naruszenia czasu jazdy
- zwiększona pamięć na dane ze względu m. in. na rozszerzenie okresu kontrolnego do 56 dni wstecz
- obowiązkowy interfejs bluetooth dla zewnętrznych aplikacji
Jakie są aktualne problemy z nowymi tachografami?
Europejska Agencja Kosmiczna, która jest odpowiedzialna system lokalizacji GALILEO nie zakończyła jeszcze prac nad technologią OSNMA, która potwierdza prawidłowości sygnału lokalizacji. Uwierzytelnianie syngału GNSS miało być jedną z podstawowych funkcji nowych tachografów. Jest to podstawowy powód powstałych opóźnień na obecnym etapie przygotowania nowych urządzeń.
KE nie przewiduje jednak zmiany dat obowiązkowego montażu nowych tachografów. Rozwiązaniem ma być montaż nowych tachografów bez funkcji uwierzytelniania sygnału (OSNMA), a następnie ich późniejsza aktualizacja np. podczas kolejnej kalibracji.
Opóźnienie jest spore, ponieważ konieczne jest, aby nowe tachografy przeszły odpowiednie testy homologacyjne, które jeszcze się nie rozpoczęły. Powinny także trafić do fabryk do montażu do nowych pojazdów odpowiednio wcześniej, aby pojazdy wyprodukowane i dostarczone w sierpniu do dealerów były wyposażone w najnowsze tachografy.
Więcej informacji: