Od 29 maja 2022 zaczynają obowiązywać kolejne zmiany wprowadzone Ustawą o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw, o której informowaliśmy w lutym. Tym razem zmiany dotyczą obowiązku tworzenia ewidencji czasu pracy kierowców.
Zmienia się treść artykułu 25 Ustawy o czasie pracy kierowców określającego na jakiej podstawie ma być stworzona ewidencja, co ma zawierać oraz jak długo powinna być przechowywana.
Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy kierowcy od 29.05.2022?
Ewidencja czasu pracy obejmuje liczbę przepracowanych godzin oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej, liczbę godzin nadliczbowych, dni wolne od pracy z oznaczeniem tytułu ich udzielenia, liczbę godzin dyżuru oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem, czy jest to dyżur pełniony w domu, rodzaj i wymiar zwolnień od pracy, rodzaj i wymiar innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy, wymiar nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy…
Największą nowością względem dotychczas prowadzonej ewidencji będzie konieczność wykazywania godzin rozpoczęcia oraz zakończenia dyżurów wraz z informacją czy były pełnione w domu. Dyżurami dla kierowców są najczęściej przerwy w jeździe (np. 45 minut) oraz dyspozycja w zespole.
Na jakiej podstawie powinna być wykonana ewidencja czasu pracy?
Kolejną zmianą jest konieczność tworzenia ewidencji z uwzględnieniem:
1) zapisów na wykresówkach;
2) wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
3) plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
4) innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej
czynności, lub
5) rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa
w pkt 1–3
Nie będzie więc można prowadzić ewidencji w formie plików źródłowych.
W jaki sposób i ile czasu przechowywać ewidencję?
Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy w postaci papierowej lub elektronicznej.
Ewidencję czasu pracy pracodawca:
1) udostępnia kierowcy na jego wniosek;
2) przechowuje przez okres 10 lat po zakończeniu okresu nią objętego.
Ewidencja czasu pracy sporządzona przez firmę BRK będzie w pełni zgodna z najnowszymi wymaganiami wynikającymi z przepisów.
W/w zmiany w zgodnie z art. 26d dotyczą także ewidencji czasu pracy dla kierowców niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujących na jego rzecz oraz samych przedsiębiorców. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w tym przypadku ewidencja będzie znacznie uproszczona przez np. brak nadgodzin.
Źródło:
- Ustawa o czasie pracy kierowców: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040920879/U/D20040879Lj.pdf