Uwaga! Aktualizacja
Pracę nad wprowadzeniem zakazu postępują w błyskawicznym tempie, ustawa wprowadzająca przeszła już 3 czytania w Sejmie. Poza zakazem wyprzedzania wprowadzony ma zostać również nakaz korzystania dla ciężarówek (pojazdów pow. 3,5t DMC) z dwóch pasów ruchu najbliżej prawej krawędzi jezdni.
Projektowana ustawa ma trafić do Senatu oraz do podpisu przez Prezydenta. Prawdopodobny termin wejścia w życie to 1 lipca br.
Przebieg procesu legislacyjnego: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=1FA1D7788FB06609C12589B400453C5E
————-
Do Sejmu wpłynął projekt zmian przepisów, który ma wprowadzić ogólnopolski zakaz wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach i drogach ekspresowych.
Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek ma zostać wprowadzony przez poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw (link do aktualnego brzmienia poprawki: https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/75426648CEA7AFC3C12589B8006E066B/%24File/3245-A.pdf). Ustawa poza zakazem wyprzedzania ma znieść opłaty dla aut osobowych oraz motocykli na autostradach.
Treść zakazu:
„Kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3* (…) zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu (…)”
*Pojazdy kategorii N2 oraz N3 oznaczają pojazdy z DMC przekraczającym 3,5t przeznaczonymi do przewozu ładunku.
Ważne wyjątki
W aktualnym projekcie zostały wprowadzone wyjątki od zakazy wyprzedzania. Zakaz nie dotyczy sytuacji, w których:
- wyprzedzany pojazd porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze (dopuszczalna maksymalna prędkość w tym przypadku to 80 km/h, co oznaczałoby, że można wyprzedzać pojazd poruszający się znacznie wolniej, np. 70 km/h) Co ważne różnica prędkości podczas wyprzedzania się pojazdów powinna być tak znacząca, aby możliwe było wykonanie manewru wyprzedzania w sposób nieutrudniający i niespowalniający ruchu na lewym pasie ruchu autostrady lub drogi ekspresowej.
- wyprzedzany pojazd wykonuje na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłając żółte sygnały błyskowe
Aktualny stan prac, wejście w życie
Poprawka do ustawy wprowadzającej zakaz wpłynęła do Sejmu i została skierowana do pierwszego czytania w komisjach. Projekt musi jeszcze pokonać pełną ścieżkę legislacyjną w Sejmie i Senacie, więc możliwe jest, że zostaną w nim wprowadzone zmiany, tym bardziej, że wywołuje spore poruszenie w społeczeństwie.
Ministerstwo Infrastruktury chce, by zakaz wyprzedzania się ciężarówek zaczął obowiązywać od 1 lipca tego roku.
Więcej informacji: