Od początku roku systemu RO e-Transport dotyczy wszystkich towarów transportowanych przez teren Rumunii w ramach przewozów międzynarodowych, a od początku lipca mogą być nakładane kary w związku z niespełnieniem nałożonych przez system obowiązków.
Dla przewoźników główne obowiązki to przekazanie kierowcy kodu UIT (osobny dla każdego przewozu) oraz wyposażenie pojazdu w odpowiedni system GPS przekazujący dane do systemu RO e-Transport.
Zgłoszenie
Przewoźnik nie ma obowiązku zgłoszenia przewozu towaru ładunków, obowiązki zgłoszeniowe spoczywają na:
- odbiorcy wpisanym w zgłoszeniu celnym przywozowym lub nadawcy wpisanym w zgłoszeniu celnym wywozowym w przypadku towarów podlegających operacjom przywozu/wywozu;
- beneficjencie w Rumunii, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
- dostawcy w Rumunii, w przypadku wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów;
- prowadzącym skład celny, w przypadku towarów podlegających wewnątrzwspólnotowym transakcjom tranzytowym, zarówno w odniesieniu do towarów rozładowanych na terytorium Rumunii w celu składowania lub utworzenia nowej przesyłki z jednej lub większej liczby przesyłek towarów, jak i w odniesieniu do towarów załadowanych po składowaniu lub po utworzeniu nowej przesyłki na terytorium kraju z jednej lub większej liczby przesyłek.
W systemie zgłasza się dane dotyczące nadawcy i beneficjenta, nazwy, cech, ilości i wartości przewożonych towarów, miejsc ich załadunku i rozładunku oraz szczegółów dotyczących użytych środków transportu. Na podstawie tych informacji system RO e-Transport wygeneruje unikalny kod dla przewożonych towarów, zwany kodem UIT, który musi być zostać udostępniony kierowcy. Kierowca ma obowiązek podczas kontroli przekazać kod UIT wraz z dokumentami transportowymi.
Wyjątki
Konieczności zgłaszania i monitorowania w systemie wyłącznie pojazdów o maksymalnej dopuszczalnej masie co najmniej 2,5 tony, przewożących towary o łącznej masie brutto przekraczającej 500 kg lub o łącznej wartości co najmniej 10 tys. RON.
Wymagany system GPS
By kontrola towarów w systemie RO e-Transport mogła odbywać się sprawnie, przewoźnicy muszą zadbać o wyposażenie pojazdów w systemy umożliwiające bieżące zbieranie i przesyłanie informacji dotyczących położenia samochodu na całej trasie. Nie posiadamy obecnie informacji, które stosowane w Polsce systemy telematyczne są kompatybilne z systemem w Rumunii.
Kontrola i kary
Kary za nieprzestrzeganie wspomnianych obowiązków zaczynają obowiązywać od1 lipca 2024 roku. Ich wysokość to od 5 do 10 tys. RON, czyli od ok. 4314 do 8629 zł wg. aktualnego na dzień pisania artykułu kursu walut.
Informacje z ostatniej chwili
Dane lokalizacyjne będzie można przekazywać także za pomocą aplikacji na telefon. Stosowna aplikacja w wersji testowej została już udostępniona w sklepie Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ro.android.etransport&hl=en
Jak podaje UNTRR, czyli zrzeszenie przewoźników z Rumuni od 1 lipca 2024 r. rumuńskie władze stosują sankcje, jeśli kierowca nie przedstawi kodu UIT podczas kontroli drogowej. Nie stosuje się grzywien za niewpisanie kodów UIT do dokumentu przewozowego i nieprzekazanie współrzędnych GPS (te mają obowiązywać od 1 września 2024 r).
Źródło: https://www.untrr.ro/en/romania-e-transport-app-available-in-google-play.html
Więcej informacji: