Zezwolenie na wywóz odpadów za granicę z terytorium Polski.
Każdy przewoźnik który chce transportować odpady za granicę musi zgłosić taki transport do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Przewożenie odpadów oznacza, przemieszczanie odpadów na terenie kraju ale także wywóz odpadów poza teren kraju jak i również tranzyt odpadów przez teren danego kraju.
Wytwórca pierwotny odpadu jest zgłaszającym w przypadku przemieszczania odpadów pochodzących z państw UE. Firma która wykonuje działania poprzedzające przemieszczanie lub posiadająca zezwolenie nowy wytwórca, jak i posiadający zezwolenie podmiot zbierający. Przedsiębiorca który w wyniku połączenia niewielkich ilości jednego rodzaju odpadów zebranych z różnych źródłach utworzył wysyłkę, która ma się rozpocząć z jednego miejsca wskazanego w zgłoszeniu. Przedsiębiorca, zarejestrowany, który został upoważniony na piśmie przez wytwórcę pierwotnego, nowego wytwórcę lub posiadający zezwolenie podmiot zbierający, działa w ich imieniu w charakterze zgłaszającego ale także zarejestrowany pośrednik, który został upoważniony przez wytwórcę pierwotnego, nowego wytwórcę lub posiadający zezwolenie podmiot zbierający do działania w ich imieniu w charakterze zgłaszającego.
Firma ma obowiązek złożyć komplet dokumentów począwszy od zgłoszenia transgranicznego przesyłania/przemieszczania odpadów, zezwolenia na przetwarzanie odpadów, zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów. Pozwolenie na emisję, wpis do KRS oraz odpis z KRS ale także oświadczenie i zaświadczenie CEIDG. Oryginał uiszczenia opłaty za wydanie decyzji w wysokości 14 000 zł, za zezwolenia na obrót odpadami z zagranicą, obejmujący jednokrotne i wielokrotne przemieszczanie odpadów.
Poprawnie wypełniony wniosek zawiera niezbędne dane, Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydaje w ciągu 30 dni zezwolenie, przedsiębiorca otrzymuje wtedy, decyzję o wydaniu zezwolenia oraz „Dokument zgłoszenia transgranicznego przesyłania/przemieszczania odpadów”. Przewoźnik musi też wiedzieć iż, kopie zezwoleń, na wywóz, przywóz, tranzyt odpadów, Główny Inspektor Ochrony Środowiska przekazuje również, Ministrowi Finansów, Komendantowi Głównemu Straży Granicznej oraz Komendantowi Głównemu Policji, otrzymują je również Główny Inspektor Transportu Drogowego, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, właściwy organ kraju przeznaczenia, tranzytu lub wywozu odpadów. Główny Inspektor Ochrony Środowiska przekazuje kopie zezwolenia również marszałkowi województwa, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, właściwym ze względu na miejsce wytworzenia odpadów, albo właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności w zakresie gospodarowania odpadami. Jeśli zmieniły się inne elementy zezwolenia, firma musi pamiętać o dokonaniu nowego zgłoszenia transgranicznego przesyłania/przemieszczania odpadów, lub kiedy zmienił się przewoźnik odpadów. Firma która nie dopilnuje tych wymagań, Główny Inspektor Ochrony Środowiska może cofnąć zezwolenie na przemieszczanie odpadów.