Przepisy ustawy jasno określają zasady działalności związanej ze zbieraniem lub transportem odpadów, przedsiębiorca musi uzyskać zgodę od starosty. Taka zgoda dotyczy transportowania wszystkich rodzajów odpadów. Zezwolenie na transport lub zbieranie odpadów nie może być wydane na okres dłuższy niż 10 lat. Każdy przedsiębiorca musi stosować się do zapisów ustawy między innymi:
Art. 24. [Transport odpadów]
- Transport odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady, w tym zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie ust. 7.
- Zlecający usługę transportu odpadów jest obowiązany wskazać transportującemu odpady wykonującemu usługę transportu odpadów miejsce przeznaczenia odpadów oraz posiadacza odpadów, do którego należy dostarczyć odpady.
- Transportujący odpady wykonujący usługę transportu odpadów jest obowiązany dostarczyć odpady do miejsca przeznaczenia odpadów i przekazać je posiadaczowi odpadów, o którym mowa w ust. 3.
4a. W przypadku transportu odpadów bez wymaganych dokumentów, w których wskazany jest posiadacz odpadów przekazujący odpad oraz posiadacz odpadów, do którego należy dostarczyć odpady, posiadaczem tych odpadów jest transportujący te odpady. - Transportujący odpady wykonujący usługę transportu odpadów umieszcza indywidualny numer rejestrowy, o którym mowa w art. 54 ust. 1, na dokumentach związanych z tą usługą.
- Środki transportu odpadów są oznakowane w sposób zgodny z przepisami wydanymi na podstawie ust. 7.
Usługa związana z transportem odpadów polega na przewożeniu materiału z miejsca jego gromadzenia do miejsca przetworzenia (punktu utylizacji, recyklingu, składowania).
Na co zwrócić uwagę?
W dokumencie transportowym, na podstawie którego wykonywana jest usługa, zawarte są wszelkie informacje dotyczące rodzaju odpadów oraz podmiotów zlecających transport.
Odpady muszą być transportowane zgodzie z przepisami środowiskowymi oraz BHP. W rozporządzeniu Ministra Środowiska, z 2018 roku, szczegółowo określono wymagania dotyczące pojazdów przewożących odpady, w tym sposób ich oznakowania, dopuszczalny tonaż i możliwe sposoby transportu.
Transportując odpady oraz wykonujący inne operacje związane z ich transportem przewoźnik musi zwrócić uwagę na prawidłową klasyfikacje odpadu, pakowanie, oznakowanie sztuk przesyłki, prawidłowy załadunek i rozładunek. Ma także obowiązek prowadzenia nadzoru nad tymi czynnościami.
Jaka kara może spotkać za transport odpadów bez zezwolenia?
Kto, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 233 ust. 2, transportuje odpady bez uzyskania zezwolenia na transport odpadów lub wpisu do rejestru podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 2000 do 10 000 zł.
Właściwe oznakowanie pojazdu
Firmy transportujące odpady muszą spełniać szereg warunków. Jednym z nich jest umieszczenie na pojeździe tablicy „ODPADY”. Za jej brak grozi kara w wysokości 10.000 zł. Kara nakładana jest na przewoźnika decyzją administracyjną i została określona w sztywnej wysokości.
Każdy pojazd przeznaczony do przewożenia odpadów od 2018 roku, który ma obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów dla transportu krajowego musi posiadać tablice z napisem ODPADY. Tablica ODPADY powinna być koloru białego i mieć wymiary 400 mm szerokości i 300 mm wysokości.
W przypadku transgranicznego transportu odpadów, samochód należy oznaczyć tablicą: koloru białego o wymiarach 400 mm szerokości i 300 mm wysokości na której umieszcza się wielką literę „A” koloru czarnego o wysokości minimum 200 mm i szerokości linii minimum 20 mm.