Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego
Firma (przewoźnik), który zamierza zajmować się transportem odpadów jeśli nie posiada zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji wspólnotowej musi w pierwszej kolejności zająć się jej uzyskaniem. Wymogiem koniecznym jest złożenie wszystkich wymaganych dokumentów i uzyskanie:
- zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (w przypadku przewozów krajowych)
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1600 - lub licencji wspólnotowej (w przypadku przewozów międzynarodowych
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1523.
Dodatkowo wymagane dokumenty i zezwolenia
Kolejnym krokiem aby legalnie transportować odpady są niezbędne do tego celu pozwolenia. W transporcie międzynarodowym odpadów ale także w krajowym obowiązują pozwolenia na przewóz odpadów. Nawet kilka tysięcy euro może kosztować przewoźnika wykonywanie transportu odpadów bez wymaganych zgłoszeń i zezwoleń.
Jednymi z ważniejszych przepisów regulujących transgraniczny transport odpadów za granicami jaki w kraju są :
- Rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów,
- Konwencja Bazylejska o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych,
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.
Przedsiębiorca który chce transportować odpady na terenie Polski, po nowelizacji w 2018 roku ustawy o odpadach zobowiązany jest uzyskać wpis rejestrowy w BDO (Bazy Danych Odpadowych) na podstawie wniosku rejestrowego.
Wpis w wymienionym systemie jest aktualnie niezbędny do prowadzenia działalności w zakresie transportu odpadów. Marszałek odpowiedniego województwa wydaje decyzje o rejestracji danego podmiotu i nadaniu mu numeru rejestrowego. Od 1 stycznia 2020 wnioski o wpis do bazy danych BDO składane są wyłącznie drogą elektroniczną.
Dzięki BDO instytucje kontrolujące mogą na bieżąco – w czasie rzeczywistym – mieć wgląd w to, ile i jakiego rodzaju odpady powstają w konkretnej firmie. Ewidencję musi prowadzić każdy podmiot, który wytwarza, transportuje lub gospodaruje odpadami. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest instytucją kontrolującą transgraniczny transport odpadów.
Gdzie szukać dalszych informacji?
Instrukcja krok po kroku dotycząca obsługi systemu BDO dostępna jest na stronie: https://bdo.mos.gov.pl/instrukcje-krok-po-kroku-system-bdo/