Zgodnie ze zmienioną Ustawą o transporcie drogowym przewoźnicy mają nowy obowiązek corocznego składania oświadczenia o liczbie zatrudnionych osób oraz kierowców do organu, który wydał zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Oświadczenie składa się co roku w terminie do 31 marca. Zgodnie z wyjaśnieniami GITD pierwsze takie oświadczenia składane są w 2023 roku. Obwiązek zgłoszenia wynika z art. 7a ust. 8 ustawy o transporcie drogowym:
Zgodnie z nim należy wskazać ilość kierowców (bez względu na formę zatrudnienia) na dzień 31 grudnia oraz wyliczyć średnią arytmetyczną liczby kierowców (bez względu na formę zatrudnienia) z całego roku. W obliczaniu średniej ilości kierowców należy wziąć pod uwagę sumę kierowców zatrudnionych w poszczególnych miesiącach podzieloną przez liczbę miesięcy w roku.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego w informacji nr. 1/2023 wskazał wzór takiego oświadczenia:
Jeżeli zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego było wydane przez starostwo powiatowe oświadczenie może się różnić. Część starostw przygotowała własne wzory oświadczeń.
Źródło: https://www.gov.pl/web/gitd/informacja-12024
Atkualizacja! GITD podał dodatkowe informacje w komunikacie nr. 10/2023: https://www.gov.pl/web/gitd/informacja-102023
Jeśli adresatem oświadczenia jest GITD (zezwolenie wydane przez GITD, nie zostało przekazane do starostwa) wniosek należy złożyć poprzez Internet za pomocą dedykowanego formularza na platformie ePUAP.
W ramach dodatkowych wyjaśnień opublikowano odpowiedni na najczęściej zadawane pytania:
- oświadczenie należy złożyć jeżeli firma posiada ważne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego;
- oświadczenie należy złożyć w oryginale poprzez elektroniczny formularz ePUAP;
- w przypadku gdy oświadczenie składa osoba posiadająca pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia w imieniu przedsiębiorcy (podpisuje oświadczenie), należy dołączyć upoważnienie w oryginale oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo;
- oświadczenie dotyczy 2022 r.;
- adres do przesłania oświadczenia to adres organu dysponenta danych – do organu wydającego zezwolenie. Dla tzw. 50 latek, jeśli przedsiębiorca uzyskał dodatkowo zezwolenie od starostwa – wówczas adres starostwa (dysponent danych);
- w oświadczeniu należy uwzględnić osoby zatrudnione bez względu na formę/ umowę zatrudnienia/ zlecenia.
- jednoosobowe działalności gospodarcze, jeśli posiadają ważne zezwolenie, również zobowiązane są do złożenia oświadczenia. Dla działalności, w których właściciel jest także kierowcą, właściciel uwzględnia siebie zarówno w pozycji dotyczącej osób zatrudnionych jak i w średniej arytmetycznej kierowców;
- w oświadczeniu należy ująć również kierowców (kierowca może być przedsiębiorcą), z którymi przedsiębiorca zawiera umowę (bez względu na formę zatrudnienia).